Southern Metropolitan Region profile

Features of the Region

Area:233 square kilometres.
Suburbs:Ashburton, Balwyn, Beaumaris, Bentleigh, Brighton, Burwood, Caulfield, Carnegie, Glen Iris, Hampton, Hawthorn, Kew, Malvern, Oakleigh, Sandringham, South Melbourne, South Yarra and St Kilda
Features:Southern Metropolitan Region is a metropolitan residential electorate. Features include the Royal Botanic Gardens and Government House, Albert Park Lake and the Grand Prix Racing Circuit, Rippon Lea mansion, the Caulfield Racecourse, Como Park, and Fishermans Bend industrial area as well as a number of commercial and shopping districts.
Districts:Albert Park District
Bentleigh District
Brighton District
Burwood District
Caulfield District
Hawthorn District
Kew District
Malvern District
Oakleigh District
Prahran District
Sandringham District

Candidates and groups for this Region are listed below in the order they will appear on the Upper House ballot paper.

Candidates
Contact details
1 group voting ticket registered
DAVIS, David
LIBERAL
Kew
Contact details:
David Davis
Business Hours: (03) 9827 6655
david.davis@vic.liberal.org.au
CROZIER, Georgie
LIBERAL
Toorak
Contact details:
Georgie Crozier
Business Hours: (03) 9555 4101
georgie.crozier@parliament.vic.gov.au
FITZHERBERT, Margaret
LIBERAL
Sandringham
Contact details:
Margaret Fitzherbert
Business Hours: (03) 9681 9555
margaret.fitzherbert@parliament.vic.gov.au
MacRIDES, Gavan
LIBERAL
Brighton East
Contact details:
Gavan MacRides
gavan.macrides@vic.liberal.org.au
YANG, Miaosheng
LIBERAL
Caulfield North
Contact details:
Miaosheng Yang
Business Hours: (03) 9654 2255
miaosheng.yang@vic.liberal.org.au
1 group voting ticket registered
LEWIS, Catheryn
VICTORIAN SOCIALISTS
Flemington
Contact details:
Colleen Bolger
Mobile: 0449 678 621
MITCHELL, Ivan
VICTORIAN SOCIALISTS
Brunswick
Contact details:
Colleen Bolger
Mobile: 0449 678 621
1 group voting ticket registered
YEMINI, Avi
AUSTRALIAN LIBERTY ALLIANCE
Caulfield North
Contact details:
Ralf Schumann
Business Hours: (03) 9039 6581
Mobile: 0402 204 494
secretary@australianliberty.org
JONES, Kaylah
AUSTRALIAN LIBERTY ALLIANCE
Morwell
Contact details:
Ralf Schumann
Business Hours: (03) 9039 6581
Mobile: 0402 204 494
secretary@australianliberty.org
1 group voting ticket registered
MOORE, Ben
HEALTH AUSTRALIA PARTY
Blackburn North
Contact details:
Andrew Hicks
vicbranch@healthaustraliaparty.com.au
CERECER, Cindy
HEALTH AUSTRALIA PARTY
Bentleigh East
Contact details:


1 group voting ticket registered
HILLARD, Mark
AUSSIE BATTLER PARTY
Hoppers Crossing
Contact details:
Stuart O'Neill
Mobile: 0488 849 191
enquiry@aussiebatlerparty.com.au
WAIN, Stacey
AUSSIE BATTLER PARTY
Pakenham
Contact details:
Stuart O'Neill
Mobile: 0488 849 191
enquiry@aussiebattlerparty.com.au
1 group voting ticket registered
PENNICUIK, Sue
AUSTRALIAN GREENS
Elsternwick
Contact details:
Victorian Greens
Business Hours: (03) 9912 2992
sue.pennicuik@vic.greens.org.au
JAMES, Earl
AUSTRALIAN GREENS
Port Melbourne
Contact details:
Victorian Greens
Business Hours: (03) 9912 2992
office@vic.greens.org.au
READ, Rose
AUSTRALIAN GREENS
Bentleigh
Contact details:
Victorian Greens
Business Hours: (03) 9912 2992
office@vic.greens.org.au
FORSTER, Duncan
AUSTRALIAN GREENS
Bulleen
Contact details:
Victorian Greens
Business Hours: (03) 9912 2992
office@vic.greens.org.au
BENNETT, James
AUSTRALIAN GREENS
Malvern East
Contact details:
Victorian Greens
Business Hours: (03) 9912 2992
office@vic.greens.org.au
1 group voting ticket registered
MORRIS, Jane E.
VOLUNTARY EUTHANASIA PARTY (VICTORIA)
Malvern
Contact details:
Dermot Ryan
Mobile: 0408 674 738
vic@vep.org.au
RYAN, Imelda T.
VOLUNTARY EUTHANASIA PARTY (VICTORIA)
Camberwell
Contact details:
Dermot Ryan
Mobile: 0408 674 738
vic@vep.org.au
1 group voting ticket registered
BOURMAN, Nicole
SHOOTERS, FISHERS & FARMERS VIC
Hampton East
Contact details:
Nicole Bourman
Mobile: 0418 372 390
nbourman@sff.net.au
LINDFORS-BESWICK, Ryan
SHOOTERS, FISHERS & FARMERS VIC
Ormond
Contact details:
Nicole Bourman
Mobile: 0418 372 390
nbourman@sff.net.au
1 group voting ticket registered
PERRIAM, Matthew
HUDSON 4 NV
Bentleigh
Contact details:
Josh Hudson
Mobile: 0448 218 602
josh4nv@gmail.com
PERRIAM, Grace
HUDSON 4 NV
Bentleigh
Contact details:
Josh Hudson
Mobile: 0448 218 602
josh4nv@gmail.com
2 group voting ticket registered
DALIDAKIS, Philip
AUSTRALIAN LABOR PARTY
McKinnon
Contact details:
Philip Dalidakis
Philip.Dalidakis@vic.alp.org.au
TAYLOR, Nina
AUSTRALIAN LABOR PARTY
Caulfield North
Contact details:
Nina Taylor
Nina.Taylor@vic.alp.org.au
ARMSTRONG, Judith
AUSTRALIAN LABOR PARTY
Elwood
Contact details:
Judith Armstrong
Judith.Armstrong@vic.alp.org.au
KENDALL, Graeme
AUSTRALIAN LABOR PARTY
Albert Park
Contact details:
Graeme Kendall
Graeme.Kendall@vic.alp.org.au
BELLOTE, Danny
AUSTRALIAN LABOR PARTY
Port Melbourne
Contact details:
Danny Bellote
Danny.Bellote@vic.alp.org.au
1 group voting ticket registered
VAN DER HORST, Joel
LABOUR DLP
Mount Waverley
Contact details:
Stephen Campbell
Mobile: 0438 650 776
vicsec@dlp.org.au
De SUMMA, Lucia
LABOUR DLP
Malvern East
Contact details:
Stephen Campbell
Mobile: 0438 650 776
vicsec@dlp.org.au
1 group voting ticket registered
HAYES, Clifford
SUSTAINABLE AUSTRALIA
Brighton
Contact details:
Sustainable Australia (VIC)
vic@sustainableaustralia.org.au
HOUGHTON, Cathryn
SUSTAINABLE AUSTRALIA
Malvern East
Contact details:
Sustainable Australia (VIC)
vic@sustainableaustralia.org.au
1 group voting ticket registered
MELLON-ROBERTSON, Jill
FIONA PATTEN'S REASON PARTY
Eaglemont
Contact details:
Kaitlin Bartlett
Mobile: 0432 294 500
kaitlinbartlett@reason.org.au
MUNDAY, Edmund
FIONA PATTEN'S REASON PARTY
Southbank
Contact details:
Kaitlin Bartlett
Mobile: 0432 294 500
kaitlinbartlett@reason.org.au
1 group voting ticket registered
NICHOLLS, Nikki
DERRYN HINCH'S JUSTICE PARTY
Bentleigh East
Contact details:
Nikki Nicholls
Mobile: 0401 808 484
DOIDGE, Julie
DERRYN HINCH'S JUSTICE PARTY
Brighton
Contact details:
Julieanne Doidge
Mobile: 0401 808 484
1 group voting ticket registered
SCHULTZ, Ben
ANIMAL JUSTICE PARTY
Melbourne
Contact details:
Magda Wozny
info@ajpvic.org.au
McROSTIE, Fiona
ANIMAL JUSTICE PARTY
Elsternwick
Contact details:
Magda Wozny
info@ajpvic.org.au
1 group voting ticket registered
KENNEDY, Robert
LIBERAL DEMOCRATS
Toorak
Contact details:
Kelly Burke
Business Hours: (02) 9719 1078
Mobile: 0408 734 586
info@ldp.org.au
O'SULLIVAN, Kirsty
LIBERAL DEMOCRATS
Carnegie
Contact details:
Kelly Burke
Mobile: 0408 734 586
info@ldp.org.au
1 group voting ticket registered
GUEST, Kim
TRANSPORT MATTERS
Balwyn North
Contact details:
André Baruch
Mobile: 0417 898 698
andre.baruch@transportmatters.org.au
MUHAMMAD, Saeed
TRANSPORT MATTERS
Berwick
Contact details:
André Baruch
Mobile: 0417 898 698
andre.baruch@transportmatters.org.au
1 group voting ticket registered
CLOW, Nicola
AUSTRALIAN COUNTRY PARTY
Glen Waverley
Contact details:
Mel G
Mobile: 0466 156 545
ARMSTRONG, Michele Mary
AUSTRALIAN COUNTRY PARTY
Carrum
Contact details:


Registered how-to-vote cards for this Region are listed below in registration date order.

By law, the VEC must register how-to-vote cards and display them on this website. Registered how-to-vote cards are also available for inspection at the VEC head office. How-to-vote cards must represent formal votes.

Registration number
How-to-vote card
Registration date (2018)
350
13 Nov
453
14 Nov
487
13 Nov
488
13 Nov
489
13 Nov
490
13 Nov
518
13 Nov
556
13 Nov
557
13 Nov
559
13 Nov
564
13 Nov
583
14 Nov
585
14 Nov
587
14 Nov
589
14 Nov
592
14 Nov
594
14 Nov
595
14 Nov
598
14 Nov
601
14 Nov
603
14 Nov
604
14 Nov
605
14 Nov
606
14 Nov
607
14 Nov
608
14 Nov
611
14 Nov
613
13 Nov
614
13 Nov
621
13 Nov
656
13 Nov
722
14 Nov
725
13 Nov
726
13 Nov
729
13 Nov
730
13 Nov
732
13 Nov
734
13 Nov
736
13 Nov
739
13 Nov
742
13 Nov
743
13 Nov
886
14 Nov
888
14 Nov
985
15 Nov
990
15 Nov
1004
15 Nov
1078
15 Nov
1082
15 Nov
1085
15 Nov
1087
15 Nov
1094
15 Nov
1097
15 Nov
1100
15 Nov
1101
15 Nov
1104
15 Nov
1105
15 Nov
1107
15 Nov
1108
15 Nov
1110
15 Nov
1112
15 Nov
1113
15 Nov
1114
15 Nov
1117
15 Nov
1118
15 Nov
1120
15 Nov
1121
15 Nov
1123
15 Nov
1125
15 Nov
1127
15 Nov
1129
15 Nov
1131
15 Nov
1166
16 Nov
1261
16 Nov
1262
16 Nov
1284
16 Nov
1296
16 Nov
1303
16 Nov
1306
16 Nov
1308
16 Nov
1309
16 Nov
1311
16 Nov
1318
16 Nov
David Davis - Liberal (Parliament website , external link)
Philip Dalidakis - ALP (Parliament website , external link)
Georgie Crozier - Liberal (Parliament website , external link)
Sue Pennicuik - Greens (Parliament website , external link)
Margaret Fitzherbert - Liberal (Parliament website , external link)